آدرس

قبرس شمالی ، فاماگوستا، اسکله ، خیابان مصطفی اورهان ، پلاک 66

تماس واتساپ

تاریخچه و هر آنچه که باید در مورد مردم قبرس شمالی بدانید

تاریخچه و هر آنچه که باید در مورد مردم قبرس شمالی بدانید

تاریخچه ، نقشه ، موقعیت ، فرهنگ و زبان مردم قبرس شمالی

تاریخچه قبرس شمالی

این جزیره زیبا و چشمگیر در محل تلاقی سه قاره اروپا، آسیا و آفریقا قرار گرفته است با تاریخچه ای غنی از دوران یونان باستان، ضمنا در دوره های مختلف تاریخی جزیره قبرس بخشی از امپراطوری های رومی و بیزانس، پایگاه مرزی صلیبیون و فراک ها ( یکی از قبایل متعدد کنفدراسیون غربی ژرمن )، مستعمره ونیز و امپراطوری عثمانی و امپراطوری بریتانیا بوده است؛ همچنین قبرس به عنوان مستعمره بریتانیا با دو جامعه جدا از هم در کنار هم در جزیره زندگی میکرده اند وارد قرن بیستم هجری قمری شد و در نیمه ابتدایی این قرن مردمان و ساکنان قبرس تلاش های خود برای جدایی و دستیابی به استقلال را بنا نهادند.

تاریخچه قبرس شمالی

در نتیجه این تلاشها قبرس در سال 1959 میلادی به عنوان کشوری مستقل استقلال خود را به دست آورد و توسط هر دو گروه از ساکنین اداره میشد؛ در سال 1960 اسقف ماکاریوس سوم به عنوان رئیس جمهوری قبرس و دکتر کوچک از ساکنین ترک جزیره به سمت معاون رئیس جمهور برگزیده شدند و کشور های ترکیه ، یونان و بریتانیا تعهد ضمانت اصل استقلال کشور و حق حاکمیت برابر برای قبرسی های ترک و یونانی را برعهده گرفتند و همچنین 30 تا 40 درصد سهمیه در دولت، ارتش و نیروهای پلیس برای ترک های قبرسی معین گردید.

با این حال بعد از کسب استقلال کامل ایده انوسیس ( الحاق به یونان ) در جامعه یونانی محبوب شد و روز به روز گسترش یافت که از سوی دیگر با مخالفت شدید قبرسی های ترک مواجه گردیده و در نتیجه ادامه این برخورد ها و رویارویی ها بارها حق وتوی ریاست جمهوری و همچنین مبانی تقسیم برابر قدرت نادیده گرفته شد؛ در سال 1974 با تلاشهای سازمان چریکی یونانیان ملی گرای قبرس رئیس جمهور وقت ، ماکاریوس سوم با یکی از طرفداران ایده انوسیس به نام نیکوس سمپسون جایگزین شده و از آنجا که اکنون حکومت در دست یونانیان ملی گرا قرار داشت سطح خشونت ها به شدت هرچه تمام افزایش یافت و خطراتی جدی را متوجه اقلیت ساکنان ترک جزیره رقم زد.

 کشور ترکیه به عنوان یکی از  ضمانت کنندگان تعهد برابری برای هر دو جامعه، سربازان و نیروهای نظامی خود را برای مداخله، توقف خشونت ها و تامین امنیت اقلیت ترک به این جزیره اعزام نمود؛ در نتیجه این برخوردها ترک های قبرس مجبور به ترک محل های اشغال شده شدند و به نواحی شمالی جزیره عظیمت کردند؛ به همین ترتیب قبرسی های یونانی از قسمتهای شمالی به بخش های جنوبی جزیره منتقل شده و جزیره به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم شد و در سال 1983 پس از تلاش های متعدد ولی نا موفق برای اتحاد دوباره این دو بخش ، دولت جمهوری ترک قبرس شمالی در همین سال تشکیل گردید.

نقشه قبرس شمالی

نقشه قبرس شمالی

موقعیت و جمعیت قبرس شمالی 

وسعت جزیره قبرس شمالی 9125 کیلومتر مربع است و در شمال شرقی دریای مدیترانه قرار دارد و این کشور در 380 کیلومتری شمال مصر ، 105 کیلومتری غرب سوریه و 75 کیلومتری جنوب ترکیه قرار گرفته است با کشور یونان 800 کیلومتر فاصله دارد؛ مطابق با آخرین سرشماری سال  2011 میلادی ، جمعیت این کشور ۲۹۴٬۹۰۶ نفر شمارش شده ‌است.

موقعیت و جمعیت قبرس شمالی 

مذهب و زبان مردم قبرس شمالی

آیین بیشتر مردم جمهوری ترک قبرس شمالی اسلام (مذهب سنی ) می باشد و اندکی از مسیحیان ارتودوکس و مسیحیان پیرو کلیسای مارونی نیز در قبرس شمالی زندگی می کنند و مردم جمهوری ترک قبرس شمالی را ترک ‌ها، هم ریشه ترک‌ های استانبولی تشکیل می ‌دهند که به زبان ترکی قبرسی از لهجه‌ های زبان ترکی استانبولی صحبت می ‌کنند.

مذهب و زبان مردم قبرس شمالی

در سال 1975 ، دولت قبرس به عنوان اولین قدم سعی داشت دولت فدرال تشکیل دهد، اما توسط سازمان ملل (سازمان ملل) و جامعه بین المللی رد شد. بعد از هشت سال مذاکرات ناکام با رهبری جامعه یونان قبرس ، قسمت شمال در 15 نوامبر 1983 با نام جمهوری ترک قبرس شمالی (TRNC) استقلال خود را اعلام کرد. سازمان ملل و جمهوری قبرس این اعلامیه یکجانبه استقلال را رد کردند. قبرس های یونانی 76٪ این پیشنهاد را رد کردند ، در حالی که 65٪ قبرس های ترکیه آن را پذیرفتند.

غذاهای قبرس شمالی

چرا قبرس شمالی را برای سفر انتخاب کنیم؟

برای دریافت اطلاعات بیشتر و بازدید رایگان از پروژه با ما تماس بگیرید

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code


دسته بندی پروژه ها


نرخ ارز لحظه ای


پروژه های سرمایه گذاری قبرس شمالی


راهنما مهاجرت به قبرس شمالی


دانستنی های قبرس شمالی

بازار و مراکز خرید قبرس شمالی

بازار و مراکز خرید قبرس شمالی

تامین آب آشامیدنی در قبرس شمالی

تامین آب آشامیدنی در قبرس شمالی

error: امکان کپی برداری وجود ندارد!